Po potulkách v cudzine je dôležité vychádzať s domácimi. Vždy keď som spravil dobrý dojem, ľudia mi pomohli keď som bol neskôr bol v úzkych a vedeli aj dobre poradiť. A aj keď sú Ekvádorčania veľmi príjemní, usmievaví a zhovorčiví, sú situácie keď je vhodné prejaviť dobrú vôľu a získať si priazeň domácich.

 

Odznaky

Pred cestou som premýšľal ako prekonať kultúrne a v mojom prípade aj jazykové bariéry (zvlášť pri plánovaných návštevách indiánskych oblastí). Po diskusiách s inými cestovateľmi som sa rozhodol zabezpečiť si odznaky na rozdávanie. Najprv som si zohnal reklamné odznaky pre pôvodných majiteľov už nepotrebné. Považoval som za dobrý nápad vyrobiť si aj nejaké s vlastným motívom. A tak mi Juraj Lovas (www.jurajlovas.com) vytvoril fantastické odznaky reprezentujúce našu krajinu a prírodu. Tieto som už rozdával výnimočne ak sa mi niekto páčil. Zaujímave bolo, že tieto motívy viedli k diskusiám o Slovensku a rozdieloch medzi našimi krajinami. A tie moje vyzerali takto:

Slovenske odznaky Ekvador

Mince

Celkové reakcie po darovaná odznakov boli priaznivé. Až tam som pochopil ako Ekvádorčania majú radi darčeky, najmä tie čo sa blyštia – nech už je to čokoľvek. Často keď som ich položil ako dar na stôl, rýchlo boli odpratané a uložené niekam ako cenný poklad. Zároveň som zistil ich záujem o mince a papierové – nabudúce si vezmem za hrsť nepoužiteľných slovenských mincí, lebo euro nie je až také terno a majú radi exotiku. A Slovensko pre nich exotika rozhodne je 🙂

 

Základne frázy

Nie všetko čo sa blyští je zlato. Potvrdilo sa mi to v mestečku Otavalo, kde Indiáni na vyhľadávanom trhu predávajú svoje výrobky. Indiánske obyvateľstvo je oproti mesticom oveľa viac konzervatívnejšie, ťažšie sa s mi nimi komunikovalo a vyjednávalo pri obchodoch. Paradoxne majú viac spoločných čŕt so Slovákmi, boli utiahnutí, veľa toho nenahovorili a držali si od cudzích väčší odstup. Preto darovanie odznakov až tak nefungovalo. Ešteže som si naštudoval predom základné frázy v miestom jazyku kečua a tak som prelomil ľady, porozprával sa s obchodníkmi a dohodol aj lepšie ceny pri nákupoch.

Otavalo machete

 

Otavalo merchant

 

Otavalo center church

 

Otavalo indian girl

 

Otavalo woman selling food

Ekvádor ľudia

Otavalo man selling coca candy

 

Top články

7 dôvodov prečo navšíviť Ekvádor

Je Ekvádor bezpečná krajina?

Mapa, poloha a geografia Ekvádoru

Potrebuješ očkovanie do Ekvádoru?