Bezpečnosť v Ekvádore

Existuje mnoho dôvodov prečo Ekvádor navštíviť, ale každý rozumný cestovateľ by si mal odpovedať na otázku: “Aké sú bezpečnostne riziká?” a “Stoji to vôbec za to?” Rýchla odpoveď znie: rizika sú na pomery amerického kontinentu nízke a stojí to za to. Ekvádor sa umiestňuje pravidelne v rebríčkoch bezpečnosti amerických krajín na 4-8 mieste a bezpečnostná situácia je podobná tej v USA. Poďme si to rozobrať podlá jednotlivých oblastí.

 

Verejné priestranstvá

Aj keď tie sú poctivo strážene bezpečnostnými zložkami, stále sa tam môžu pohybovať vreckári a zlodejíčkovia. Zvlášť ak sa jedná o preplnene miesta ako autobusové stanice, obchodné domy ci reštaurácie.

TIP: zaves si ruksak pre seba, aby si mal batožinu stále na dohlaď. Domáci to robia úplne bežne, takže v pohode zapadneš…

 

Taxíky

V Ekvádore narazíš na dva druhy taxíkov. Tie legálne majú žltú farbu, sú označené licenčným číslom na skle, majú povinne nainštalovane bezpečnostne kamery aj taxametre a ŠPZtky sú v oranžovej farbe. Druhým typom sú obyčajné autá, ktoré na nás vytrubovali po celom meste a ponúkali odvoz. Nejedná sa však o žiadnych uberistov, sú to šoféri bez licencie a sú súčasťou šedej ekonomiky. Jazda licencovaným taxíkom je trochu drahšia, ale zato bezpečnejšia. A na tej sa šetriť neoplatí.

TIP: odfoť si ŠPZtku alebo licenčné číslo taxíka pred tým než nastúpiš

 

Verejná doprava

Tu treba rozlíšiť medzi mestskou hromadnou dopravou a tou diaľkovou. Ta prvá je viac náchylná na zlodejov, keďže sa ňou premelie obrovské množstvo pasažierov. V MHD je dobré si postrážiť svoju batožinu. Diaľkove autobusy majú menej pasažierov a tí sa na seba netlačia, ale pekne sedia na svojich miestach. Aj zastávok je menej a pravdepodobnosť odcudzenia tvojich vecí je nižšia (pozor, nie nulová!). Bohužiaľ, s diaľkovými busmi je problém v inom. Ekvádorskí autobusári milujú rýchlu jazdu, čo prestáva byť sranda, ak sa tvoj autobus rúti vysokou rýchlosťou do zákruty v strmých horách juhoamerických Ánd. Raz som to zažil a nebolo mi všetko jedno.. S týmto neduhom síce bojuje vláda, ale vyhneš sa riziku jedine prenájmom auta.

TIP: cennosti si ulož vždy do príručnej batožiny (nie do kufra) a maj ju stále na očiach a najlepšie aj na rukách

 

Politická situácia a nepokoje

Podľa vývoja za posledné dekády, dovolil by som si označiť Ekvádor za stabilnejšiu krajinu. Turistovi zo strany úradov v žiadnom prípade nehrozí neľudské zaobchádzanie a ľudské pravá sú tu štandardom ako ich poznáme. Na druhej strane, ak sú Ekvádorčania nespokojní s vládou, tak nestrácajú čas vysedávaním po kaviarňach, ale idú rovno do ulíc. Takže raz za cash sa môžu objaviť protesty ako v roku 2019.

TIP: ak by počas tvojho pobytu došlo k nepokojom v krajine, v žiadnom prípade sa do nich nezapájaj ani sa nepridávaj na žiadnu stranu. Jednak nemusíš rozumieť danej situácii a domáci si tieto záležitosti vyriešia aj bez nás turistov.

 

Prírodne katastrofy

Po silných lejakoch počas sezóny dažďov môžu niekedy nastáť záplavy. Zároveň je Ekvádor aj seizmicky aktívna oblasť. Vulkanické erupcie aj mierne zemetrasenia sú relatívne bežne. Zhruba raz za desaťročie sa ohlási silné zemetrasenie. To by v extrémnom prípade mohlo prerasť do tsunami, z ktorých majú obyvatelia na pobreží značné obavy.

TIP: ak nastane nejaká prírodná katastrofa, zabudni na turizmus aj instagrami a utekaj ihneď do bezpečia

 

Jedlo a voda

Voda z vodovodu nie je pitná v pobrežných tropických oblastiach. V Andách sú síce mestá, kde sa voda môže piť, ale to by som ti odporúčal najskôr až po týždňoch aklimatizácie. S jedlom som v Ekvádore nemal žiaden problém aj keď som konzumoval v reštauráciách, street food alebo mne dovtedy neznáme ovocie. Myslím, že za to vďačím poctivému očkovaniu, lebo turisti čo očkovanie zanedbali mali opačnú skúsenosť.

TIP: po príchode do krajiny sa vyhni konzumácii miešaných nápojov (batidos), nevarených jedál a pi len balenú vodu

 

No-go zóny

Turistické miesta, ktoré som navštívil boli bezproblémové, rovnako ako bola prijemná prechádzka centrom koloniálneho Quita v noci. Avšak ako v každom americkom veľkomeste aj tu existujú oblasti, zväčša ide o chudobné štvrte, do ktorých sa neoplatí chodiť. Neoplatí sa to preto, lebo tam nie je čo obdivovať a na bezpečnosť nedohliada ani jeden policajt.

TIP: skôr než sa niekam vyberieš, zisti si či je dané miesto vhodné aj pre turistov. Skús internet alebo domácich, kľudne sa opýtaj aj viacerých.

 

Záver

Aj keď sa ti vyššie spomenuté rizika môžu zdať oproti Slovensku výrazne (nezabúdajme zas, zem naša domovina je naozaj jedna z najbezpečnejších krajín na svete), tak sa stále jedna o bezpečnejšiu alternatívu, ak chceš zažiť juhoamerickú exotiku. Doležíte je držať sa základných pravidiel, používať zdravý rozum a ostať obozretný.

TIP: nezabudni na cestovné poistenie, nech už sa chystáš kamkoľvek

EKVÁDOR BEZPEČNOSŤ

Top články

7 dôvodov prečo navšíviť Ekvádor

Mapa, poloha a geografia Ekvádoru

Potrebuješ očkovanie do Ekvádoru?

Ako vyzerá a čo symbolizuje vlajka Ekvádoru?