Prečo nasadne milión a pol turistov ročne na lietadlo smerom na Ekvádor? A čo tam taký cestovateľ môže zažiť? Ked nevieš, čítaj ďalej. Predstavujem 7 dôvodov, pre ktoré sa oplatí navštíviť túto juhoamerickú krajinu. Tu sú.

 

1. Džungľa, pláže, sopky

Aj keď je Ekvádor rozlohou malá krajina, má naozaj čo ponúknuť. Na malom kúsku zeme môžeš zažiť amazónsku džungľu, pláže pacifiku v trópoch, pohorie Andy a aj nejakú tú aktívnu sopku. Dohromady ich tu majú vyše 40.

 

Cotopaxi sopka ekvador

2. Kultúra & Ľudia

Ekvádor je bezpečná destinácia, ktorej kultára je výrazne poznačená španielskou, africkou a najmä pôvodnou indiánskou kultúrou. Ide vlastne o taký mix. Veľmi populárne sú textilné produkty indiánov ako panama klobúky či pestrofarebné látky. Krajina je plná umelcov, ktorí sa živia hudbou, maľbami prírody a výrobou hlinených sošiek s motívmi predkolumbovskej éry.

Indiani umenie sosky

3. Ekávdor a Milan Rastislav Štefánik

Presne tak. Najväčší slovenský štátnik svetových rozmerov bol pred vyše sto rokmi v tejto krajine na zvláštnej misii. Pred 1. svetovou vojnou ho poverila francúzska vláda, aby inkognito dostal Ekvádor pod vplyv Paríža a tak zabrzdil USA, ktoré mali v tejto oblasti svoje geopolitické záujmy. Toto je pre Slováka takmer neznáma informácia, ale o dôvod viac navštíviť netradičné miesta. Jedným takým je hvezdáreň v Quite (hlavné mesto), kde Štefánik pracoval a dnes tam má pamätnú tabuľu.

Stefanik Bratislava Eurovea

4. Biodiverzita

Rovníková krajina je jednou z najrozmanitejších oblastí sveta plná exotických plodov, rastlín a živočíchov, ktoré ešte neúčinkovali ani v dokumentoch na Discovery. To platí len pre kontinentálnu časť. Ostrovy Galapágy sú v kategórii exotika o pár levelov ďalej…

Lamy ekvador jazero

5. Aktivity & Adrenalín

Surfovanie so žralokmi? Raftovanie v divokej džungli? Alebo zvládneš len trápny bungee jumping? Turistické oblasti sa vedia o zábavu postarať a vymýšľajú pre návštevníkov rôzne adrenalínové šialenstvá. Stačí si len vybrať podľa chuti.

6. História

Milovník kultúry Inkov sa musí vydať na expedíciu do pevnosti Ingapirca. Ostatných ohúri aj pokolombovaská architektúra kresťanských kostolov plných zlata, ktoré postavili španielskí kolonizátori. Na zahodenie nie sú ani bujaré dejiny ekvádorského národa.

Ekvador Quito kostol chram

7. Ekvádor & Kuchyňa

Ekvádorčania vraj jedia radi a varia ešte lepšie. Preto veľké porcie a chutné jedla z morských plodov aj tropického ovocia sú miestnym štandardom. Máš už hlad?

Ekvador jedlo ceviche kuchyna

Top články

Je Ekvádor bezpečná krajina?

Mapa, poloha a geografia Ekvádoru

Potrebuješ očkovanie do Ekvádoru?

Ako vyzerá a čo symbolizuje vlajka Ekvádoru?