Dnešná podoba vlajky pochádza z dôb, keď Ekvádor bol súčasťou štátneho útvaru Veľká Kolumbia. Je odvodená od vzoru, ktorý používal osloboditeľ a generál Francisco de Miranda. Najstaršia verzia vlajky bola prvýkrát prijatá v roku 1830, neskôr pozmenená o 30 rokov neskôr. V roku 1900 bol pridaný erb, aby sa odlíšila od vlajok Kolumbie či Venezuely a s menšími zmenami je platná až do dnes.

 

Ekvádorská vlajka

Ekvádorská vlajka je horizontálna trikolóra žltej, modrej a červenej so štátnym znakom v strede. Žltý pruh zaberá polovicu vlajky, zatiaľ čo zvyšné dva sú na druhej polovici. Farby ekvádorskej vlajky majú výraznú symboliku. Aj keď žltá a červená odkazujú na španielske korene, modrá je už oceánom deliacim krajinu od Španielska ako osamostatnenie, čo je zjavná narážka na predchádzajúce obdobie kolonializmu. Farby trikolóry majú často rôzne interpretácie. Najčastejšie sú tieto:

Žltá farba ako slnečný svit, bohatstvo krajiny, úroda, obilné či kukuričné polia

Modrá farba ako obloha, voda oceánu aj riek

Červená farba ako krv bojovníkov padlých v boji za nezávislosť Ekvádoru

 

Ekvádorsky štátny znak

V pozadí štátneho znaku vystupuje vyhasnutá sopka a zároveň najvyššia hora Ekvádoru Chimborazo, ktorú obklopuje krásna modrá obloha. Majestátne Chimborazo sa spája s riekou Guayas a znamená súžitie pobrežia a pohoria Ánd. V dolnom popredí sa plaví prvý parník zkonštruovaný v Južnej Amerike pod menom „Guayas“.

Stožiar lode obopínajú mystické hady caduceus a predstavujú obchod. Cez horu sú znázornené 4 znamenia zverokruhu a to Baran, Býk, Blíženci a Rak. Znamenia predstavujú 4 mesiace, ktoré su pre Ekvádorčanov historicky významné. Slnko je umiestnené symbolicky uprostred zverokruhu.

Nad znakom stojí andský kondor pripravený odraziť útok nepriateľa, značí silu a pod svojimi krídlami ochraňuje ekvádorský národ. Vavrín predstavuje víťazstvo republiky a palmový list zas osloboditeľov, ktorí bojovali za slobodu národa. V erbe krajiny sa nachádza aj niekoľko ďaľších farieb vrátane zelenej, bielej a hnedej.

ekvador-statny-znak

Ekvádor vlajka

Top články

7 dôvodov prečo navšíviť Ekvádor

Je Ekvádor bezpečná krajina?

Mapa, poloha a geografia Ekvádoru

Potrebuješ očkovanie do Ekvádoru?