Po prvýkrát som musel pred cestou do zahraničia prezistiť výskyt a rozsah chorôb v destinácii a vôbec zaoberať sa nejakým „cestovným“ očkovaním. Ekvádorská republika vyžaduje od cudzincov už pri vstupe do krajiny, aby preukázali, že sú zaočkovaní proti žltej zimnici. Bez toho by ma čakal buď odlet naspät, alebo opletačky s vakcináciou na letisku tisíce kilometrov od domova.

Verorab

Keďže môj organizmus stredoeurópana si len ťažko mohol vybudovat protilátky na choroby v trópoch, nechcel som sa spoliehat iba na povinné očkovanie. Mnohé weby vaurujú aj pred 20-timi rozličnými chorobami v Ekvádore. Mne sa zdala rozumná prevencia akurát pred maláriou, brušným tífom, žltackou A+B, besnotou a tetanom. Aj to uz je celkom dlhy zoznam..

 

Vakcíny a informácie nedostupné

Problém je ako s nedostatkom vakcín tak aj nedostupnosťou relevantných informácií. Na web stránke ambulancie cudzokrajinných chorôb je možné nájsť maximálne otváracie hodiny. Ak sa tam náhodou pokúšate dovolať, obtažujete a keď sa tam dotrepete osobne, tak ste stále akosi na prítaž. Veľmi ma nehohúrila ma ani odbornosť na danom oddelení. Platená konzultácia (10€ na osobu) začala otázkou či som si už niečo naštudoval a skončila tým, že som nadiktoval zoznam chorôb, ktorým by som sa chcel vyhnúť. Podľa daného zoznamu nám už vytvorili očkovací plán. Neskôr som sa musel dovtípiť, že vakcíny sú vo väčšine lekárni nedostupné.

Antimalarika Malaron

Napriek všetkým nedostatkom je dobré si overiť ceny za poradenstvo a očkovanie v rôznych zariadeniach v predstihu. Ceny môžu nemilo prekvapiť a rozdiel niekedy aj dvojnásobny. Vedieť ako to u nás (ne)funguje, tak 3-4 mesiace pred cestou by som si zabezpečil iba očkovací plán, recepty a povinné očkovanie na oddelení cudzokrajinných chorôb. Všetky vakcíny zakúpil/objednal naraz v jednej lekárni, kedže si ich môžte uložit doma v chladničke. Tie vám môže následne podať aj obvodný lekar. Tí lepší aj zadarmo.

Očkovania & Ceny

Slovenský zdravotný system prevenciu nielenže nepodporuje, ale rovno penalizuje. Finančne sa viac oplatý dôjsť s maláriou domov a získať antimalariká 4x lacnejšie ako v prípade preventávnej kúpy. Ale ak nemáte čas ani chuť vylihovať v nemocniciach po dovolenke, pridávam orientačné ceny vakcín a liekov:

Žltá zimnica – 20€
Brušný tífus – 15€
Žltacka A+B (doživotne)- 3 vakcíny po 50€
Besnota – 3 vakcíny po 20€
Tetanus – preočkovanie po X rokoch na účet mojej poistovne
Antimalariká – 3 baliky po 20€
Poplatok za zaočkovanie 1 vakcínou lekárom – v priemere 5€

 

Imovax Tetanus

 

Nie je to lacný špás, no zdravie je dôležité a očkovanie mi pomohlo vyhnúť sa rôznym nepríjemnostiam typu „faraónová horúčka“ v rizikovej tropickej oblasti. Takže radšej prevencia, ako stratiť cenný čas na „expedícii“ zotavovaním sa zo zdravotných ťažkostí.

Ekvádor očkovanie

Top články

7 dôvodov prečo navšíviť Ekvádor

Je Ekvádor bezpečná krajina?

Mapa, poloha a geografia Ekvádoru

Ako vyzerá a čo symbolizuje vlajka Ekvádoru?