Ekvátor (rovník) ako pomyselná čiara rozdeľujúca Zem na severnú a južnú pologuľu je základ od ktorého sa odvodil názov tejto krajiny. Preto sa s nadsázkou dá povedať, že Ekvádorčania a Ekvárodčanky sú v doslovom preklade „Rovníci“ a „Rovníčky“. A aj keď je ekvátor iba abstraktný pojem, už dlhú dobu je stredobodom pozornosti vedcov a laikov, ktorí ho považujú za mystické miesto. Tento záujem je zjavný práve v Ekvádore, kde rovník je iba pár kilometrov od hlavného mesta Quito.

Mitad del Mundo hills with letters

 

Mitad del Mundo mashroom clouds

 

Mitad del Mundo tree hills

 

UNASUR

Ešte pred vstupom do areálu ohúri moderná centrála UNASUR, kde sa stretávajú predstavitelia juhoamerických štátov (UNASUR je nižšia forma medzinárodnej spolupráce inšpirovaná EÚ).

Mitad del Mundo UNASUR front

 

Mitad del Mundo UNASUR doors

 

Mitad del Mundo UNASUR back

Mitad del Mundo

Mitad del Mundo alebo „stred sveta“ bol vymeraný francúzskymi vedcami už počas geodetickej výpravy v rokoch 1736- 1745. Na ich počesť a 200-té výročie 1. expedície bol na mieste označenom ako stred sveta postavený 10 metrový pomník. S touto iniciatívou a myšlienkou prišiel geograf Louis Tufiño. Ten bol zároveň riaditeľom hvezdárne, kde pred vojnou pracoval Milan Rastislav Štefánik. Spolu často viedli vedecké, politické aj všedné debaty. Preto nie je vylúčené, že Tufiñova iniciatíva môže mať pôvod aj z ich spoločných rozhovorov.

Luis Tufino

Nech je to akokoľvek, časom sa toto miesto menilo a rozrastalo po rozľahlej doline. Pribúdali múzeá, planetárium, atrakcie a obchodíky. Začiatkom 80. rokov bol pôvodný pomník vymenený 30 metrovým monumentom, na ktorý pripevnili ešte 5 tonovú zemeguľu, do ktorej sa dostanete pohodlne výťahom. Obrovská atrakcia, modernizujúci sa areál a príjemné prostredie priťahuje pozornosť turistov z celého sveta.

Mitad del Mundo panorama

 

Mitad del Mundo hills and sky

Cesta a ceny

Cesta z centra Quita na „stred sveta“ netrvá viac než 45 minút. Vstupenka do areálu stojí 4$, fullpass s výstupom na monumet 7,50$. Už na začiatku sa nedá prehliadnuť žltá čiara, ktorá zhmotňuje abstraktný rovník. Takto to vyzerá v Mitad del Mundo dnes:

Mitad del Mundo memorial flags

 

Mitad del Mundo equator

 

Mitad del Mundo memorial

 

Ciudad Mitad del Mundo shopping

 

Mitad del Mundo memorial sky

 

Mitad del Mundo Latitude 0

 

Ciudad Mitad del Mundo

 

Ranchera

 

Umenie

V rozľahlom areály je viacero tématických pavilónov. Špeciálny vzťah Ekvádoru ku krajine galského kohúta dokazuje francúzsky pavilón. Tam je zhrnutá cela história početných vedeckých expedícií z Francúzska. Veľmi zaujímavý bol Guayasamínov pavilón s dielami tohto svetoznámeho ekvádorského maliara.

Guayasamin Paintings

 

Guayasamin Statue

 

Guayasamin Art

 

Výhľadňa

Aj keď sa dokola rozprestierajú prevažne hory Ánd, výhľad z 30 metrov vysokého monumentu stojí za menší príplatok.

Mitad del Mundo panorama from memorial

 

Mitad del Mundo panorama from memorial

 

Mitad del Mundo helicopter

 

Mitad del Mundo panorama from memorial

V útrobách monumentu si môžu návštevníci vyskúšať rozličné fyzikálne experimenty na modernom vybavení. Mňa najviac zaujali hologramy a levitujúce predmety:

 

Schudnite bez námahy

Na rovníku je človek pre slabšiu gravitáciu ľahší o 1 kg oproti severnému pólu. Mojím amatérskym odhadom si dovolím povedať, že oproti Slovensku som „schudol“ na ekvátore zhruba o 0,5 kg. Takže chudnutie bez námahy skutočne existuje a funguje! 🙂

Mitad del Mundo weight

 

Všetko by bolo fajn, keby..

Keby to tí Francúzi vymerali poriadne. S príchodom technológie GPS sa zistilo, že rovník sa na mieste grandiózneho pomníka nenachádza. Ten je 240 metrov severnejšie. Ale čo je pre Slováka katastrofa, to je pre Ekvádorčana príležitosť. Hneď vedľa a už na správnom mieste je ďalšia turistická atrakcia – obľúbené múzeum o rovníku a kultúre indiánskych kmeňov.

Museo Intinan

 

Záhadný objekt

Pri prezeraní fotografií som našiel jednu s divným objektom na oblohe. Helikoptéra? Hmyz? Škvrna na objektíve? Mitad del Mundo je fascinujúce a záhadné miesto, ktoré treba vidieť na vlastné oči 😉

Mitad del Mundo Aliens

 

Top články

7 dôvodov prečo navšíviť Ekvádor

Quito hlavné mesto Ekvádoru je vysoko v Andách

Je Ekvádor bezpečná krajina?

Mapa, poloha a geografia Ekvádoru

Potrebuješ očkovanie do Ekvádoru?